• Kaup kiirelt kätte
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
 • Kaup kiirelt kätte
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

Toodet

Kuidas valida endale hea gaasigrill või sobilik keetel matkale?

Grillid

Gaasigrilli populaarsus kasvab pidevalt nii Eestis kui ka mujal maailmas, sh ka grillimise kodumaal Ameerikas. Restid lähevad silmapilkselt kuumaks, kuumust saab nuppude abil lihtsalt reguleerida ja grillimisega võib alustada kohe. Enamasti on gaasigrillid varustatud kaanega, seega saab nendega ka praadida, küpsetada ja aurutada.
Gaasigrill on kiire, mugav ja puhas ning sobib suurepäraselt igapäevaseks kasutamiseks.

Malmrest või laavakivid - Hea gaasigrill on roostevabaterasest või malmist restiga, sest need juhivad kuumust ühtlaselt ja tekitavad ilusa grillresti mustri. Põletite peal asuvad soojusjagajad, et leek toitu ei kõrvetaks. Malmist restiga grillil on soojusjagajateks malmrest ise (st rest on põletite kohal täidetud vahedega). Osadel gaasigrillidel on lisaks grillimisrestile ka malmplaat. Laavakividega (kuumusjaotajatega) gaasigrillil laavakivid hõõguvad ja ei teki intensiivset leeki. Kivi tõmbab kuumuse endasse ja jaotab selle ühtlaselt. Laavakive võiks kord aastas vahetada või siis aeg-ajalt läbi keeta (~ iga kümnenda grillimise järel), sest grillimise ajal tilgub rasv kividele ja kivid kipuvad põlema. Samas on nii kergem ahju puhastada, sest rasv jääb kivide külge ja ei määri ahju. Tuleb ka jälgida, et laavakivi puru ei oleks ummistanud grilli põleteid. Aasta-aastalt saavad üha populaarsemaks malmrestiga gaasigrillid, mis toimivad oluliselt mugavamalt.

Tähtis on põletite arvu ja grillipinna suhe, st et grill suudaks piisavalt kuumust toota. Kasuks tuleb kui gaasigrillil on vähemalt kaks põletit või siis üks suurem ringpõleti. Mida rohkem põleteid, seda võimsam grill ja mahlasem liha. Väiksele porfellgrillile piisab ka ühest põletist.

Eriti hea on kui grillil on olemas kõrgemal asuv nn soojendusrest. Kui soojendusresti ei ole grilli standardvarustuses saab selle ka eraldi juurde osta – kasvõi mõne teise grillitootja oma, mis oma mõõtudelt sobib (võib olla ka söegrillile mõeldud soojendusrest). 

Hea on, kui gaasigrilli, külge on ehitatud keetmiskoht (pliit) ja külgtöötasapind, kus saab valmistada lisandeid ja kastmeid võ kuhu saaks asetada näiteks kausid grillmaterjalidega, olgu selleks siis liha, kala, köögiviljad või midagi muud

Hea grill on varustatud kaanega, millel on aken ja termomeeter ning mille sisemisel küljel asub soojariiul.


Nipid


Liha grillimine

 • Lase lihal enne grillimist umbes tund toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust (pruunistus toimub kiiremalt).
 • Aseta liha grillile alles siis, kui grillrest on kuum, terasharjaga puhastatud, rätikuga puhtaks nühitud ja toiduõliga kergelt kokku määritud!
 • Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt (nii saad isuäratava triibulise välimuse). Lihalõiku tohib keerata vaid 1 kord!
 • Grill-liha küpsust saab kontrollida hinnates liha pinna pruunistusastet (kergitades kergelt lihalõigu ühte äärt). Kui lihalõigu pealispinnale tekivad niiskuse piisad, on liha alumine külg pruunistunud ja pööramiseks valmis. Kui juba ühelt poolt grillitud lihalõigu pealispinnale tekib väike lihamahla loiguke, on liha alumine külg pruunistunud. Kogenud grillija saab küpsusastmest aru näpuga liha pihta surudes.
 • Nüüd küpseta liha väiksemal kuumusel või tõsta kõrgemal asetsevale restile järelküpsema, sulge grillikaas (võid laduda mitu lihalõiku üksteise peale, et need liigselt ei kuivaks).
 • Liha pööramiseks kasuta grilltange, mitte kahvlit.

Oled meister-grillija, kui grill-liha on mahlane ja isuäratava välimusega. 

 

Maitsesuits 

Gaasigrillil saab suitsu tekitamiseks grillresti peale asetada veiniga või tumeda õllega niisutatud puidu tükikesed. Rohkelt suitsu saab kui mähid fooliumi sisse puulaastud ja teed pakikese pealsele osale augud ning asetad selle põletite kohale. Nii tekitad ilusat valget suitsu ja ühtlasi on ka tagatud, et puulaastud põlema ei lähe. Võite asetada puutükikesi ka põletite alla nii, et need põlema ei läheks aga hakkaksid kergelt suitsu tekitama.


Šašlõki grillimine

 • Puidust šašlõkivardaid leota enne grillimist ca 10 minutit vees. Selleks, et küpse liha tuleks hästi varraste küljest lahti, määri vardaid enne grillimist toiduõliga.
 • Suru lihatükid vardas kergelt üksteise vastu, et need ei hakkaks varda keeramisel pöörlema. Hea kui kasutad kandilise laiema ristlõikega vardaid.
 • Alusta grillimist nii, et pruunista liha kõrgel kuumusel kiiresti igast küljest, siis järelküpseta nõrgemal kuumusel.


Keetlid

Kõigepealt tuleks vastata mõnele küsimusele:

 1. Kas on olulised keetli kaal ja mõõdud?
 2. Kui karmides kliimatingimustes tahate keetlit kasutada?
 3. Kui olulised ja vajalikud on Teile kütuse omadused (energiasisaldus; lõhn; oht, et bensiin või piiritus seljakotis laiali läheb; kaal)?
 4. Mitu inimest tahate (peate) korraga ära toitma?
 5. Millist kütust on seal, kus te keetlit kasutate või riigis, kuhu te minna tahate, vabalt saada?
 6. Äkki oled hoopis üksiku hundina looduses liikuja ja Sa ei vaja kruusitäie tee, groki või pakisupi valmistamiseks midagi muud, kui "ühemehepliiti" taskusse?

Ja nüüd, vastanud neile küsimustele, lähtudes enda või grupi vajadustest, tehke oma valik:

 • kui vaja ära toita üle 4 inimese või on alati toiduvalmistamisega kiire, soovitame keetlit võimsusega mitte alla 2,9 kW.
 • kui olete "üksik hunt, sobib Sulle kuivpiiritustablettidega töötav firma Esbit minipliit.
 • kui käite kergetel matkadel, hindate vaikust ja aega on toiduvalmistamiseks küllaga, on hea ja vaikne Trangia piiritusekeetel just Teile sobiv valik.
 • kui kardate, et bensiini pole seljakotis turvaline ja mugav kanda, võtke gaasikeetel.
 • kui otsustate gaasikeetli kasuks, aga hindate mugavust, võtke piezosüütajaga priimus (saate põleti süüdatud ilma tikkudeta, vaid ühe nupuvajutusega).
 • kui veate aga oma matkavarustust ratastel ja mootoriga, kus kaal ja mõõtmed pole olulised, tasub vaadata bensiini- või piirituskeetleid.
 • kui valite Trangia piirituskeetli või Coleman'i bensiinipriimuse, on kasulik osta ka spetsiaalne, "vastu Teie tahtmist kütuse väljavoolamislukuga" plastpudel.
 • kui tahate aga ronida kõrgmägedesse, on soovitav kasutada võimsat multikütuse keetlit.

Ühemehe taskupliidid. Minipliit ja kütusetabletid - Kalamehe või üksiku matkahundi üks parimaid ja ainus partner, kes ka kõhtu aitab täita ning kõige täiega tasku mahub. Kütuseks kasutab kuivpiirituse tablette ja ajab täielikult asja ära, kui Sul on aega oma kruusi kõrval mõnuga külitada, nautides loodushääli ja oodates kuni pakisupp või teevesi kruusis valmib. 

Plussid Miinused
pisike, mahub ka koos kütusega tasku väga väike võimsus
kütus vabalt saadaval  
odav kütus  
lihtsalt süüdatav  

 

Piirituskeetlid - Erineva komplekteeritusega ja erinevatest materjalidest keetlikomplektid, eraldi nõud, potid, teekannud ja muud söögiriistad. Kütuseks piiritus või tehniline piiritus. Rootsi kvaliteet!
Sööginõude materjalidena on kasutusel :

 • alumiinium (hea hind ja soojusjuhtivus);
 • teflon/ alumiinium (kausside ja panni sisepinnal)- toit ei lähe kõrbema;
 • Duossal - kahekihiline (nõu seespool õhuke kiht roostevaba terast (tugevus, hügieenilisus) ja väljaspool alumiinium (parim soojusjuht);
 • Titaan (parim võimalik kergus).
 • NB! Kütusena võib kasutada ka metüülpiiritust, kuid see surmavalt mürgine! Mitmekordselt kontrollitud!

komplektile võib juurde osta ka gaasipõleti ja saate olemasolevatele piirituspõleti plussidele lisaks tänu suurele võimsuse ka toiduvalmistamise kiiruse.

Plussid Miinused
ohutu ekspluatatsioonis- stabiilselt seisev (laia põhjaga) väikese võimsusega (toidu valmistamine nõuab rohkem aega)
lihtne kasutada  
absoluutselt töö- ja lollikindel  
kompaktne (detailid väiksemast suuremani kõik üksteise sees) ja mugavalt pakitav komplekt  
tuule eest täielikult kaitstud  
lihtne kütust leida  
ei määri nõusid  
vaikne  
leegi suurus reguleeritav  
lisaseadmena olemas ka gaasipõleti  
lai valik lisatarvikuid ja erineva
viimistlusega nõusid, mida saab kasutada ka teiste põletitega 
 

Gaasikeetlid - Erineva võimsusega, lihtsamad ja täiuslikumad. Klapiga ("Easy click" süsteem) gaasipurkidele ja klapita (perforeeritavatele) gaasipurkidele. Tikkudega ja automaatse (piezo) süütamisega. Külge ehitatud tuulekaitsega ja ilma. Omades isegi tuulekaitsega priimust on soovitav otsest tuult vältida. Näiteks kasutada energia ja kütuse säästmiseks kaitsta pott ja priimus jahutava tuule eest, kasutades kas kerget, painduvat plekitahvlit või klaasriide tükki.

Väikesele seltskonnale aitab põletist võimsusega 1,2 - 1,3 kW. Selliste hulgast on parim lahendus kas maailmas enimmüüdud Bleuet seeria põletid, mis töötavad klapita gaasipurkidega.

Omaette kategooria on Campingaz'il Twister seeria, meil Eestis üks enim müüdud. Võimsusega 2,9 kuni 3,2 kW. Sellest võimsusest jätkub, et saaks ära toita korraga ka 10 inimest. Mugavuse armastajaile sobib sellest seltskonnast Twister 270 PZ- piezosüütajaga (ilma tikuta või välgumihklita süüdatav) põleti.
Eriti nõudlikule tarbijale ja külma kliimasse on aga sobivaim mudel Twister 270 HPZ - piezosüütajaga ja gaasirõhu regulaatoriga priimus, mis tagab gaasiballooni täiesti tühjaks kasutamise ja põleti tõrgeteta töö ka madalatel temperatuuridel.

Plussid Miinused
erineva võimsusega  kallis kütus
mugav, kompaktne külmas raskelt süttiv (kui ei kasuta eelsoojendust või talvist gaasisegu)
kiirelt süüdatav ja kustutatav gaasipurgid on ühekordselt kasutatavad
võimsus hästi reguleeritav  
ökonoomne  
põleti väike kaal  
kerge kütus  
lõhnatu  
ei määri nõusid  

 

Bensiini- ja multikütusekeetlid  - Võimsad, kvaliteetsed, kuid hoolitsust vajavad tööloomad eriti nõudlikele kasutajaile. Külmadele matkadele, raskeks trekkinguks ja auto-, motomatkajaile. Kütuseks bensiin ja multikütusekeetleil bensiin või puhas petrooleum.
Siiski on neil üks oluline kapriis- mittesobiva kütuse kasutamisel ummistub priimuse generaator (toru siseseintele tekib kütuselisanditest lahustumatu sade), mis tuleb vahetada, et priimuse tööle ja kõhu uuesti täis saaks.
NB! Ummistunud generaator ei kuulu toote garantii alla.
Tootja garanteerib laitmatu töö vaid kvaliteetse pliivaba bensiini, puhta petrooleumiga või siis spetsiaalse "Coleman" kütusega (seda saab Eestis MATKaSPORDI kahest kauplusest ja võib tellida ka meie edasimüüjailt).
Kui aga tingimata on soov käepäraseid kütuseid kasutada, siis suurema tõenäosusega saavutate edu ja võib olla ei ummista generaatorit ära, kui bensiinipriimustele tanklatest Bensiini ostes võtate vaid järgmistele nõuetele vastavat kütust:

 • ainult pliivaba
 • ilma lisanditeta st. mitte kuskil kütuseterminalis kunstlikult "parendatud" omadustega rämpsbensiin
 • mida madalam oktaanarv, seda parem 
Plussid Miinused
suure võimsusega, kiire kallis
odav kütus töötavad väga hästi vaid ettenähtud kütustega
kergelt süttiv ka külmas nõuab hoolikust kasutamisel- tuleohtlik
kütuse eelsoojendusega veidi lärmakam gaasipõleteist
ökonoomne keerulisem ja aeglane süütamine